
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.63 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.1 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Interface | SPI |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 95 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 8 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 10 µs |
| Nominal Supply Current | 115 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Conversion Rate | 95 ksps |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, DSP, Microwire, QSPI, SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Unipolar |
Stock: 418
Distributors
pcbx
Unit Price$2.96660
Ext.Price$2.96660
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.96660 | $2.96660 |
| 10 | $2.25958 | $22.59580 |
| 25 | $2.08432 | $52.10800 |
| 50 | $1.98492 | $99.24600 |
| 100 | $1.89025 | $189.02500 |
| 300 | $1.81345 | $544.03500 |
| 500 | $1.73978 | $869.89000 |
| 1000 | $1.68934 | $1689.34000 |
| 3000 | $1.62693 | $4880.79000 |
